10 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tourismus
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

Aktuell sind 153 Gäste und keine Mitglieder online

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today114
Yesterday573
This week687
This month5622
Total2275536

Visitor Info

  • IP: 18.97.9.171
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

2
Online

Dienstag, 10. Dezember 2024 04:46

Bewertung: 1 / 5

Stern aktivStern inaktivStern inaktivStern inaktivStern inaktiv
 


Mikołaj Kopernik młodośćMikołaj Kopernik urodził się 19 lutego 1483 r. uczył się najpierw w Toruniu a następnie przeniósł się na akademię Krakowską studiował matematykę i astronomię. Nie uzyskał tam stopnia naukowego ponieważ przeniósł się do Bononii. Ucząc się został mianowany kanonikiem fromborskim oraz scholastykiem katedry biskupiej we Wrocławiu. W Bononi Kopernik ucząc się greki nie zaniedbał również astronomii. Po czterech latach nauki Kopernik w 1500 roku pojechał do Rzymu towarzyszył mu brat Andrzej. Stał się prywatnym nauczycielem oraz organizował dysputy z zakresu astronomii.

Po roku przebywania w Rzymie wraca do rodzimego kraju aby dalej studiować udaje się do Padwy i kończy tu naukę prawa kanonicznego rozpoczynając równocześnie studia lekarskie. Stopień doktorski uzyskuje jednak w Ferrary.

Wraca do kraju w roku 1504 i do 1512 przebywa u wuja jako lekarz przyboczny.

Cały czas czuje się Polakiem i w testamencie przekazuje by na stolicę heisberską po jego śmierci tylko Polaka obrano.

Kopernik zajmuje się również tłumaczeniami dzieł z Greki na łacinę. Tłumaczy listy Teofilakta Symokatty i publikuje je w Krakowie. Prace swoją dedykuje wujowi biskupowi a przedmowę do pracy pisze mu profesor Wawrzyniec Korwin - dawny profesor Kopernika.

Sentencja brzmi: „Toruniu – rodzisz najszacowniejszych mężów, pomiędzy którymi wielkiej powagi Łukasz, dostojny pasterz i zwierzchnik z pobożności słynie… Przyczyem uczony mąż, jak wierny Achates przy Eneuszu, dzieła tego z greczyzny na łacinę tłumacz, który szybki bieg księżyca i odnawiające się kolejno ruchy ziemi wykłada i gwiazdy z uciekającymi kulami, zdumiewające dzieło Wszechmocnego i skryte przyczyny rzeczy umie z dziwnych wyszukiwać początków”

Mikołaj Kopernik spisał po łacinie swoje pomnikowe dzieło „O obrotach ciał niebieskich”. Jego epokowe odkrycie dokonuje przewrotu w życiu ludzkim. Po śmierci doczekał się opinii „Słońce powstrzymał, ziemię poruszył”!. Tego typu opinia wynika z obalenia nauki Kościoła, który uznawał błędną teorię astronomów greckich Hipparcha i Ptolomeusza, którzy naszą ziemię uważali za środek wszechświata, dookoła którego obracają się wszystkie ciała niebieskie włącznie ze Słońcem. Ponieważ teoria Kopernika sprzeczna była z nauką Kościoła, zdawał sobie sprawę, że może paść ofiarą prześladowań. Napisał dlatego list do papieża w którym informuje, że naszą planetę dotychczasowego pana wszechświata w pyłek kosmosu obraca i od wiary nie odstępuje.

Mieszczański ród Kopernika mógł pochodzić ze wsi Kopernik ze Śląska obok Nisy.

Ojciec Mikołaja KopernikaW XIV wieku rodzina Kopernika osiedliła się w Toruniu ojciec Mikołaja również Mikołaj – starszy bogaty kipiec i bankier w czasie wojny trzynastoletniej z Krzyżakami osiedlił się w Toruniu.  Ożenił się tu z córką Łukasza Watzeltrode - Barbarą, której brat Łukasz został biskupem warmińskim i senatorem Rzeczpospoltej.

 

 

 

 

 

 

 

 

Posąg Mikołaja Kopernika

Według planszy z 1830 roku, wykonanej przez prof. Jana Piwowarskiego, z polecenia Tow. Przyjaciół Nauk. (Ze zbiorów Wł. ks. Czetwertyńskiego)

Posąg Mikołaja Kopernika według planu z 1830 rokuFoto - Tygodnik Illustrowany nr. 21 z 27 maja 1905

Money.pl

Joomla!-Debug-Konsole

Sitzung

Profil zum Laufzeitverhalten

Speichernutzung

Datenbankabfragen