14 - 04 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

туризм
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

Сейчас 128 гостей и ни одного зарегистрированного пользователя на сайте

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today286
Yesterday771
This week5140
This month10437
Total2011008

Visitor Info

  • IP: 3.235.172.123
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

14.04.2024 10:22
Звезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активнаЗвезда не активна
 

Fort IV Twierdzy Toruń

Fortyfikacja została zbudowana w latach 1878-1884 i jest jedynym obiektem tej klasy w pełni dostępnym dla turystów.

Fort IV Twierdzy Toruń – standardowy fort artyleryjski położony w Toruniu przy ulicy Chrobrego. W przeszłości nosił nr II i nazwę Yorck od imienia pruskiego feldmarszałka von Wartenburga. Od przejścia Torunia pod rządy Polskie w 1920 nosi imię Stanisława Żółkiewskiego.

Zbudowany w latach 1878–1884 z betonu i cegły na planie pięciokąta stanowił część północno-wschodniej linii obrony miasta, w szczególności ochraniał dworce kolejowe Toruń-Mokre i Toruń-Północ. Wzniesiony wg najnowszych zasad sztuki artyleryjskiej mógł przetrwać półroczne oblężenie, przeznaczony był dla załogi złożonej z dwóch kompanii piechoty oraz obsługi stanowisk artyleryjskich (łącznie około ośmiuset osób), zakwaterowanych w 31 pomieszczeniach mieszkalnych. Na terenie obiektu znajdowało się 14 dział średniego kalibru oraz w różnych okresach od 15 do 22 dział ciężkiego kalibru położonych w dwóch bateriach skrzydłowych razem ze schronami dla ich obsługi. Ogień z dział fortecznych mógł sięgać w okolice Papowa Toruńskiego i dzisiejszej dzielnicy Grębocin – obiekt nigdy jednak nie spełnił swoich militarnych zadań. Na terenie fortu zachował się tradytor i 9 schronów piechoty. W ostatnich latach zrewitalizowane zostały dwa stanowiska obserwacyjne (piechoty i artylerii) z obrotowymi wieżami.

Fort IV, jeden z nowocześniejszych w twierdzy toruńskiej, jako jedyny miał dodatkowe zewnętrzne obmurowania kaponiery zewnętrznej oraz fosy, zaś dojazdu doń bronił żelazny most zwodzony wiodący do głównej bramy wejściowej. W latach 90. XIX wieku i w latach 1911–1914 przeszedł dodatkową modernizację: zamurowano część okien w pomieszczeniach mieszkalnych i wszystkie otwory okienne w dwóch pomieszczeniach technicznych, pozostałe wyposażono w pancerne okiennice. Całość otoczono drutem kolczastym. Część zabudowań została pokryta metrową warstwą betonu, co uodporniło fort na pociski z dział kalibru 150 mm.

W 1920 został przejęty przez Wojsko Polskie i oddany 63. pułkowi toruńskiemu, który ulokował tam kompanię ckm po przeprowadzeniu gruntownego remontu zdewastowanego przez wyjeżdżające wojsko pruskie fortu (fort został pozbawiony wszystkich mechanicznych elementów obsługi). Na nowo przebito wiele zamurowanych otworów okiennych, odmalowano wnętrza i bramy wjazdowe, wyremontowano instalację elektryczną. Porzucono jednak zamiar adaptacji całości na większe koszary ze względu na niskie położenie w terenie i przez to łatwe wilgocenie się zabudowań fortecznych. W 1956 wojsko zrezygnowało z użytkowania fortu, który miał zostać rozebrany, ostatecznie jednak zaadaptowano go na zakład uprawy pieczarek, a w latach 90. został sprzedany Jerzemu Okońskiemu. Nowy właściciel zaadaptował fort na cele turystyczne, czyniąc z niego jedyny obiekt tego typu w Toruniu – w pełni zakonserwowany, oczyszczony z roślinności maskującej, udostępniony turystom i przygotowany na organizację imprez różnego rodzaju. W forcie mieści się też schronisko młodzieżowe

Przewodnicy oferują ciekawą trasę dla zwiedzających, w warowni można zjeść posiłek w jednej z tematycznych sal oraz spędzić noc w koszarowej noclegowni.

Zwiedzanie Fortu IV

Fort IV jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego pierścienia zewnętrznego Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki unikalnej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu.

Trasa zwiedzania naszego obiektu poprowadzona jest przez prawe skrzydło fortu, wiedzie przez dziedziniec wjazdowy z wartownią i stajnią, przez most do bramy głównej, koszary szyjowe, poternę główną z prochownią wojenną, czołowy blok kazamatowy z pancernymi stanowiskami obserwacyjnymi artylerii i piechoty, majdan, wał górny ze schronami pogotowia i remizami artyleryjskimi, odcinki wału dolnego, kaponierę barkową z potemą i łupinowymi kazamatami skarpowej galerii strzeleckiej.

Zwiedzanie Fortu z przewodnikiem:

Grupa do 30 osób - 30,00 zł
Grupa powyżej 30 osób - 50,00 zł
Nocne zwiedzanie Fortu IV w towarzystwie przewodnika (od godz. 20.00) - 50 zł/grupa
Pochodnie - 5 zł za sztukę

Zwiedzanie indywidualnie ceny w 2009 r.

ZWIEDZANIE ODBYWA SIĘ W GODZINACHOD 9.00 DO 20.00

bilet ulgowy - 3,00 zł,bilet normalny - 5,00 zł

Oferta edukacyjna dla szkół:

Oferujemy szeroką ofertę edukacyjną, która pozwala na zapoznanie się z bogatą historią militarną Torunia i Ziemi Chełmińskiej. Jednym z elementów lekcji historii jest zwiedzanie Fortu IV z przewodnikiem.
Całość trwa
2 godziny lekcyjne. Koszt jednej lekcji wraz ze zwiedzaniem to
5 zł /osoba (grupa min. 20 osób). Lekcje odbywają się w sali muzealnej wyposażonej w makietę fortu i zdjęcia fortyfikacji.   

Do wyboru następujące tematy zajęć:
- "Dzieje Torunia pod zaborami" (Gimnazjum, Szkoła Podstawowa)
- "Wpływ fortyfikacji na życie miasta" (Liceum)
- "Toruń, miasto twierdza" (Gimnazjum)
- "Toruń, jako twierdza pierścieniowa" (Gimnazjum)
- "Żywa historia, czyli jak zdobyć twierdzę" (Szkoła Podstawowa)
 

PRZEDSIĘBIORSTWO TURYSTYCZNO-GASTRONOMICZNE
TWIERDZA TORUŃ
ul. Chrobrego 86, 87-100 Toruń

Tel./Fax: (+48 56) 655 82 36,
(+48 56) 655 81 34
E-mail: Этот адрес электронной почты защищён от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

WWW:  www.fort.torun.pl

Źródło / autor opisu: pl.wikipedia.org - www.fort.torun.pl
Money.pl

Консоль отладки Joomla!

Сессия

Результаты профилирования

Использование памяти

Запросы к базе данных