22 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tourismus
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

Aktuell sind 384 Gäste und keine Mitglieder online

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today1308
Yesterday1149
This week5195
This month14288
Total2284202

Visitor Info

  • IP: 18.226.88.18
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

Sonntag, 22. Dezember 2024 20:47
Stern inaktivStern inaktivStern inaktivStern inaktivStern inaktiv
 

Pełną parą ruszyły prace przy budowie sztucznej wyspy na Wiśle. To na niej stanie centralna podpora mostu w nurcie rzeki. Podpory brzegowe powstają równolegle na  prawym i lewym brzegu Wisły.Trwa wbijanie ścianek szczelnych w dno. Przygotowane na brzegu stalowe elementy zostały przetransportowane z nabrzeża. Obecnie pracownicy Strabaga zagłębiają je z pokładu barki w dno Wisły, tworząc w ten sposób stalową konstrukcję przyszłej wyspy. Po wbiciu wszystkich ścianek uzyskają rodzaj rynny, z której będzie można odpompować wodę i zasypać do środka materiał budowlany. Po usypaniu wyspy powstanie na niej trzeci, tymczasowy plac budowy nowego mostu.

 

Wyspa będzie miała kształt oscypka. Liczyć będzie 130 metrów długości i 30 metrów szerokości. Do jej wykonania potrzebnych będzie 395 pali. Mowa o sztucznej wyspie, na której zostanie umiejscowiona środkowa podpora mostu.

 Na Wiśle od 1,5 tygodnia trwają roboty związane z wykonywaniem sztucznej wyspy. Wykonanie wyspy wraz z fundamentami i elementami startowymi do konstrukcji łuków generalny wykonawca planuje wykonać do końca roku.

– Obecnie wbijamy ściankę szczelną w dno rzeki. Będzie ona tworzyła obrys sztucznej wyspy, na której będzie umiejscowiona podpora środkowa mostu. Po obrysie ścianka będzie miała 300 metrów bieżących długości. Do tej pory wbiliśmy około 75 metrów – wyjaśnia Jarosław Kornaś, kierownik budowy. Wszystkie prace odbywają się pod stałą kontrolą geodezyjną. – Poziom Wody na Wiśle jest zadawalający. Intensywne opady na południu Polski, zrzucenie większej ilości wody przez Włocławek pozwala nam na prowadzenie tych robót – dodaje Kornaś.

Wbijanie ścianki potrwa około 30 dni. Jej wypełnianie będzie wykonywane przy użyciu koparek. Do tego celu potrzeba będzie około 40 tysięcy ton piachu. Po zasypaniu ścianki do pracy przystąpią kafary, które wbiją około 395 pali o długości od 21 do 22 metrów. Potem rozpoczną się prace związane z wykonaniem fundamentu podpory środkowej mostu.
W kolejnym etapie zostanie  zbudowana podpora, na której zostanie posadowiona konstrukcja mostu.

 

Prawobrzeże

W okolicach pl. Daszyńskiego trwają równolegle prace przy podziemnych systemach instalacji: gazowej przy budynku zakładów Nestle-Pacific i ciepłowniczej na ul. Żółkiewskiego i Wschodniej w kierunku Świerkowej. Robotnicy kontynuują też budowę sieci kanalizacji deszczowej i sanitarnej.

W ubiegłym tygodniu przełożyli kolizyjne światłowody przy ściankach szczelnych tuneli i przyłączyli kable w ciągu ulic Żółkiewskiego i Wschodniej.

Montują też zbrojenie i tzw. „szalunek” (czyli nadawanie za pomocą formy – najczęściej drewnianej – odpowiedniego kształtu) ławy fundamentowej podpory P5.

Lewobrzeże

Na ławach fundamentowych po lewej stronie Wisły robotnicy prowadzą z kolei głównie prace zbrojeniowe. Trwa tu też docelowe palowanie, a na ulicy Lipnowskiej – wykonywanie betonowych obrzeży.

Na Rudackiej powstaje wodociąg. W okolicy ulicy Dwernickiego budowlańcy zdejmują warstwę humusu, a na Rondzie Łódzka powstaje kolejna warstwa nasypu.

Liczba fachowców zaangażowanych w budowę przeprawy i nowej trasy mostowej to już ponad 200 osób. Przy pracy wykorzystywanych jest kilkadziesiąt sztuk ciężkiego sprzętu budowlanego, a dodatkowo także motorówka i sprowadzona ze Skandynawii barka, umożliwiające prace przy budowie sztucznej wyspy.

Money.pl

Joomla!-Debug-Konsole

Sitzung

Profil zum Laufzeitverhalten

Speichernutzung

Datenbankabfragen