18 - 05 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tourism
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

We have 76 guests and no members online

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today627
Yesterday553
This week3688
This month14301
Total2041080

Visitor Info

  • IP: 18.119.14.235
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

3
Online

Saturday, 18 May 2024 20:53
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 
Mur, na którym widnieje antykomunistyczny napis „Wrona sko[na]” odkryto na placu budowy mostu drogowego w Toruniu. Napis sporządzono w ustronnym miejscu, co pozwoliło na jego przetrwanie do dziś.

 

- Napisy na murach o charakterze antykomunistycznym pojawiały się często w stanie wojennym (1981-1983) oraz w latach następnych, aż do 1989 r. – wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Polak z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Pisane były zazwyczaj pędzlami, przy użyciu farby olejnej. Ich żywot był krótki – bardzo szybko były zamalowywane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dlatego obecnie zachowane napisy o treści antykomunistycznej z tego okresu są rzadkością – dodaje

Dwie ostatnie litery drugiego słowa nie zostały wymalowane. Zdaniem prof. Polaka malarz, którego tożsamości nie można ustalić był przez kogoś wypłoszony. O autentyczności napisu świadczy m.in. treść, która odnosi się do Wojskowej Rady Odrodzenia Narodowego, powołanej 13 grudnia 1981 r. w momencie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Sposób wykonania- przy pomocy pędzla- jest również potwierdzeniem, że jest to napis z tamtego okresu. Stan w jakim zachował się napis świadczy o jego autentyczności.

Napis nie mógł być zachowany w miejscu, gdzie powstał (obok zakładów Toruń-Pacific) ze względu na budowę mostu. W tym miejscu będzie przebiegał tunel. Przy współpracy z prof. Wojciechem Polakiem jak również dzięki przychylności prof. Andrzeja Sokala, dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK, znaleźliśmy nową lokalizacje dla muru – mówi Andrzej Glonek dyrektor MZD.

Należy wskazać na duże zaangażowanie firmy Strabag, która użyczyła ludzi i sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia tej operacji.

Przeniesienie muru wymagało dużej precyzji i staranności z naszej strony – mówi Jarosław Kornaś, kierownik budowy. Istniało zagrożenie, że mur podczas demontażu i transportu ulegnie zniszczeniu, do czego na szczęście nie doszło. Mur w kilku częściach udało nam się  przewieźć na Wydział Prawa – dodaje Kornaś.

Mur stanął na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Władze wydziału planują jego zabezpieczenie i naprawę.

Money.pl

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries