22 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tourism
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

We have 413 guests and no members online

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today1315
Yesterday1149
This week5202
This month14295
Total2284209

Visitor Info

  • IP: 18.220.134.161
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

Sunday, 22 December 2024 20:59
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

26 stycznia 2012

Wykonawcy mostu już od pierwszych dni nowego roku wzięli się ostro do pracy. Pod koniec stycznia na koncie mają już około 1430 m3wylanego betonu konstrukcyjnego, 150 ton zużytej stali zbrojeniowej i kolejne 33 pale wbite w ziemię.

Większość pali, które wbito w tym miesiącu to pale testowe pod centralną podporę mostu. W połowie stycznia pomimo utrzymującego się niskiego stanu wody w Wiśle, budowlańcom udało się dokończyć budowę pochylni wjazdowej na sztuczną wyspę i wprowadzić na nią kilkudziesięciotonową palownicę. Następnym etapem prac na wyspie będzie przeprowadzenie badań wbitych pali.

Prace na podporach brzegowych mostu są nieco bardziej zaawansowane. Po prawej stronie rozpoczęto montaż zbrojenia fundamentu, natomiast na lewym brzegu wylano beton podkładowy i skuwano głowice pali fundamentowych tej podpory. Na plac do scalania systematycznie przybywają stalowe elementy łuków mostu, a budowlańcy montują je na tymczasowych podporach i spawają w całość.

Podobne prace wykonywane są na lewym brzegu, gdzie montowane są kolejne stalowe elementy estakady E3, a obok wyładowywane są już stalowe fragmenty estakady E4.

Na nieco dalszym odcinku trasy mostowej zakończono wszystkie prace związane z wykonaniem konstrukcji przejścia podziemnego pod ul. Rypińską. Do wykonania pozostały jeszcze roboty wykończeniowe, które będą prowadzone dopiero w okresie wiosennym. Tymczasem nadal kontynuowano prace przy wiadukcie nad koleją, gdzie zbrojono, szalowano i betonowano korpusy podpór. Te same prace prowadzono też na niedokończonych filarach podpór estakad po obu stronach rzeki.

Na placu Daszyńskiego także sporo się działo. Oprócz deskowania płyty stropowej części tunelu pracownicy Strabaga wykonywali też kanalizację deszczową w tym obiekcie oraz izolację i zasypkę zabetonowanych ścian. W najbliższych dniach rozpocznie się demontaż rurowych rozpór ścianek szczelnych tunelu. Szarobura pogoda być może niezbyt przyjemna dla oka sprzyja pracy przy trasie mostowej. Temperatury utrzymujące się powyżej zera pozwalają jak na razie kontynuować większość robót, a w najbliższym czasie rozpoczną się prace związane z wykonaniem wodociągu i gazociągu biegnących w stropie tunelu.

Źródło

 

 

Money.pl

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries