22 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tourism
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Online

We have 279 guests and no members online

Archiwum
Przełącznik języka
Licznik
Today1117
Yesterday1149
This week5004
This month14097
Total2284011

Visitor Info

  • IP: 13.58.191.60
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

Sunday, 22 December 2024 13:17
Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

 

SKYWAY droga przez gwiazdy, czyli wędrówka gotycką starówką w poszukiwaniu gwiazd. W dniach 26 i 28 sierpnia 2010 mieszkańcy Torunia mieli okazję spacerując ulicami swojego grodu odbyć kosmiczną podróż przez Układ Słoneczny. Widowisko zostało wykonane z zestawów świetlnych instalacji inspirowanych Układem Słonecznym przez artystów z Anglii, Portugalii, Brazylii i Polski. Jest to kolejny pokaz tego typy na toruńskiej starówce.
Słońce – centrum układu słonecznego zostało zlokalizowane na terenie Ratusza Staromiejskiego. Symbolem jego była oświetlona piłka, która przemieszczała się po bruku miejskim w rejonie Starego Rynku.
Merkury – wypatrzeć go można było na fasadzie toruńskiego Aresztu Śledczego zwanego Okrąglakiem oraz toruńskiego Planetarium. Prezentacja pokazywała szybkość chaos i ruch którego nie można było znaleźć celowości oraz ulotność przekazu.
Wenus – został oddany na pięknej fasadzie teatru. Ogromna różnorodność kolorów ożywiła białą bryłę teatru i dodała jej ciepłą spokoju i uroku. Wenus w mitologii rzymskiej utożsamiana z  boginią miłości przykuła wzrok mieszkańców i wabiła do oglądania kolejnych prezentacji 
Ziemia – została usytuowana na najbardziej ruchliwym deptaku Torunia na ulicy Szerokiej i jej symbolem był stary zniszczony czasem napis UNIWERSAM, który został ściągnięty z rozbieranego budynku.
Księżyc – uatrakcyjnił elewację Collegium Maximum UMK. Prezentacja wykonana została przez brytyjskiego artystę Simeona Nelsa. Symbolizowała odkrycie lodu pod powierzchnią Księżyca.
Mars – został przedstawiony na budynku Centrum Sztuki Współczesnej
Ceres – można było zobaczyć poprzez szyby Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Wielkie Garbary.
Jowisz – ku uciesze torunian a w szczególności dzieci został wizualizowany na bruku Fosy Staromiejskiej jako pojawiające się i znikające małe kwadraty rodem ze starych gier komputerowych. Do wizualizacji świetlnej został dodany podkład dźwiękowy rodem ze starych gier zręcznościowych.
Saturn – został zrealizowany na ruinach Zamku Krzyżackiego przedstawiono go za pomocą zmieniających się barw które pływały przechodziły jedna w drugą tworząc tęczową iluminację powiązaną z zabytkowym charakterem miejsca.
Uran – został pokazany w ogrodzie na terenie toruńskiego Baju Pomorskiego. Zostało w nim wykorzystane zjawisko fluorescencji powstającej pod wpływem światła ultrafioletowego. Do zabawy z fluorescencją zostało również wciągnięte drzewo którego liście przyozdobiono świecącymi nalepkami.
Dalsze planety zgodnie z umownym modelem zostały przeniesione do dalszych dzielnic Torunia. Neptun znalazł się na Bydgoskim Przedmieściu zaś Pluton na Rubinkowie

Festiwal ściągnął na starówkę tłumy ludzi którzy z ogromnym zainteresowaniem przechodzili z punktu do punktu by zobaczyć przygotowaną dla nich niespodziankę i poczuć się jak gwiazdy.

Money.pl

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries