26 - 04 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 396 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik
Today158
Yesterday1022
This week4352
This month22164
Total2022735

Visitor Info

  • IP: 3.133.147.252
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

5
Online

piątek, 26 kwiecień 2024 03:26
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Kościół św. Jana w Toruniu

Dzwonów posiada kościół 5 z różnych czasów.

1. Największy zwany "Tuba Dei" o 2,27 m dolnej średnicy, jest z wszystkich dzwonów w diecezji największy i odznacza się piękną formą i dźwięcznym głosem, ale słyszeć go można tylko w największe święta kościelne i narodowe, bo do jego poruszenia potrzeba 12 ludzi, którzy stojąc po obu stronach dzwony na grubych belkach, poruszają go raz w jedną, a potem w drugą stronę, bo serce jego wisi nieruchome. U góry zdobią ten dzwon tylko pojedyńcze kręgi, po stronach zaś cztery pięknie wykonane reljefy św. Katarzyny, św. Jana Chrzciciela, św. Barbary i św. Jana Ewangielisty. Na krawędzi znajduje się następujący napis: anno domini m. ccccc. XXII die septembris ego tuba dei in laudem Dei et sanctorum Johannis Baptistae et Evengelistae patronum huius templi fusa sum" (Heise II, 266)

Niektórzy podają mylnie liczbę 1522 jak rok ulania tego dzwony, odnosząc dni miesiąca do roku. Dzwon ten ulał Marcin Schmid w Toruniu. Jak inne dzwony tak i ten chcieli Szwedzi w r. 1703 zabrać do swego kraju, ale trudności transportu uniemożliwiły ten zamiar.

2. Drugi dzwon, o 1,70 mtr. średnicy, jest bez ornamentów; pochodzi z r. 1437 i zawiera w gotyckich minuskalach następujący napis: "anno dom. MCCCCXXXVII o rex glorie (xpc) t.j. Christe veni cum pace, bendeictus qui venit in nomine domini"

3. Trzeci dzwon o 95 cm. średnicy, został w r. 1411 ulany. Napis na nim brzmi: "anno domini MCCCCXI, o rex glorie xpc (Christe) veni cum pace, beati qui (audiunt vocem).

4. Czwarty dzwon jest bez napisu, ale odznacza się swoją starożytną formą i pochodzi z połowy XIV wieku.

5. Piąty dzwon z piękną ornamentyką zawiera na głowicy następujący napis: "LAVATE DOMINI IN CYMBALIS BENE SONANTIBVS". Drugi napis brzmi: "ME FECIT NICOLAVS PETERSILGE IN THORN ANNO 1760"

W XVII wieku posiadał kościół tutejszy jeszcze inny dzwon z następującym napisem: "Aus dem feuer ich floss Augustinus Kosch mich goss in Thorn 1659".

 

"Dzwony kościelne w diecezji chełmińskiej", 1926, Wydawca Towarzystwo Naukowe

 

Money.pl

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych