15 - 10 - 2018
Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 105 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

 

Cesarz Napoleon, odbył swoja wyprawę również do Polski i odwiedził Toruń, chciał zobaczyć dom w którym wychował się Mikołaj Kopernik i poznać wszystkie szczegóły mające związek ze sławnym astronomem. Wezwał burmistrza miasta i poprosił go o pokazanie pamiątek po sławnym astronomie. Burmistrz był bardzo onieśmielony wizytą cesarza i nie znał historii związanej z Kopernikiem raczej spodziewał się pytań dotyczących składek i utrzymania wojsk. Cesarz bardzo się zdenerwował na szczęście na audiencji byli inni mieszkańcy Torunia i jeden z nich przyszedł burmistrzowi na ratunek. Powiedzieli Cesarzowi że wie gdzie znajduje się stary dom w którym najprawdopodobniej żył astronom.  Dom ten należał teraz do tkacza nazywanego Mathias. Napoleon wkrótce tam pojechał. Dom wyglądał bardzo prosto postawiony był na roju dwóch ulic i składał się z parteru i dwóch pięter. Przed domem stała zniszczona fontanna. Cesarz wszedł na pierwsze piętro tu był pokój Kopernika który urodził się 19 lutego 1473 roku o godzinie czwartej po południu. Pokój po śmierci Mikołaja Kopernika nie został zmieniony zachował swojego ducha. Nad łóżkiem wisiał portret Mikołaja Kopernika, zachowane były czarne zasłony, stał tam stół, jego szafy, dwa krzesła, były to wszystkie meble naukowca. Pokój był pokojem końcowym wyglądał bardzo ubogo. Polska jest krajem demokratycznym i ludzie instynktownie podziwiali genisza nauk astronomicznych.

Cesarz zapytał tkacza czy nie zechciałby mu sprzedać portretu Kopernika. Zostałby on przetransportowany do Paryża do muzeum Napoleona w Luwrze ale tkacz odmówił bo ten portret był jak święta relikwia i na szczęście został zachowany. Cesarz podkreślił że szacunek ten jest bardzo wzruszający.

Od tego czasu dom Kopernika odwiedzany był z większym zainteresowaniem i stanowił cel wielu podróżnych. Postanowieniem Napoleona zniszczona fontanna została odrestaurowana dla podróżnych.

Wychodząc z domu Kopernika, Napoleon udał się do kościoła śśw. Janów. Pomimo osobliwości jakie zawierał jago uwaga skupiła się na mauzoleum Kopernika. Mauzoleum miało liczne uszkodzenia. Cesarz zorganizował pracowników którzy mieli rozpocząć naprawy. Mauzoleum Kopernika położone jest w północnej części na lewo. Pomnik jest z białego marmuru przedstawia Kopernika w podeszłym wieku u stup Kopernika na cokole widnieje napis

Non parem Pauli gratiam requiro,

Veniam Petri neque posco, sed quam

In crucis ligno dederas latroni

Sedulus oro.

 

A poniżej

 

Nicolao Copernico Thorunensi

 absolute subtilitatis

mathematico, ne tanti viri, apud exteros celeberrimi in sua patria periret memoria, hoc monumentum positum. Mortuus,  Warmice, in suo canonieaiu, anno 1543, cetatis LXX. Pomnik i napis były wykonane przez Pyrnesius , w Toruniu w rodzinnym mieście Kopernika. Pyrnesius mieszkał pod koniec XVI wieku. Kopernik zmarł jak wiemy w Fromborku (Warmia), dawan polska prowincja i został pochowany w kościele katedralnym w tym mieście ale Pyrnesius chcąc uczcić pamięć słynnego astronoma wykonał jego pomnik w kościele śśw Janów w Toruniu. Napoleon nakazał by pomnik ten został przeniesiony obok ołtarza, skąd będzie widoczny z każdego punktu kościoła. Wszystko to zostało wykonane na koszt Napoleona w celu przypomnienia o twórcy nowego modelu systemu słonecznego na chwałę i jego wspomnienie

 

Money.pl