06 - 05 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 387 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik
Today147
Yesterday952
This week147
This month5083
Total2031862

Visitor Info

  • IP: 18.226.169.94
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

1
Online

poniedziałek, 06 maj 2024 05:13
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
Mur, na którym widnieje antykomunistyczny napis „Wrona sko[na]” odkryto na placu budowy mostu drogowego w Toruniu. Napis sporządzono w ustronnym miejscu, co pozwoliło na jego przetrwanie do dziś.

 

- Napisy na murach o charakterze antykomunistycznym pojawiały się często w stanie wojennym (1981-1983) oraz w latach następnych, aż do 1989 r. – wyjaśnia prof. dr hab. Wojciech Polak z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK. Pisane były zazwyczaj pędzlami, przy użyciu farby olejnej. Ich żywot był krótki – bardzo szybko były zamalowywane przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. Dlatego obecnie zachowane napisy o treści antykomunistycznej z tego okresu są rzadkością – dodaje

Dwie ostatnie litery drugiego słowa nie zostały wymalowane. Zdaniem prof. Polaka malarz, którego tożsamości nie można ustalić był przez kogoś wypłoszony. O autentyczności napisu świadczy m.in. treść, która odnosi się do Wojskowej Rady Odrodzenia Narodowego, powołanej 13 grudnia 1981 r. w momencie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Sposób wykonania- przy pomocy pędzla- jest również potwierdzeniem, że jest to napis z tamtego okresu. Stan w jakim zachował się napis świadczy o jego autentyczności.

Napis nie mógł być zachowany w miejscu, gdzie powstał (obok zakładów Toruń-Pacific) ze względu na budowę mostu. W tym miejscu będzie przebiegał tunel. Przy współpracy z prof. Wojciechem Polakiem jak również dzięki przychylności prof. Andrzeja Sokala, dziekana Wydziału Prawa i Administracji UMK, znaleźliśmy nową lokalizacje dla muru – mówi Andrzej Glonek dyrektor MZD.

Należy wskazać na duże zaangażowanie firmy Strabag, która użyczyła ludzi i sprzętu niezbędnego do przeprowadzenia tej operacji.

Przeniesienie muru wymagało dużej precyzji i staranności z naszej strony – mówi Jarosław Kornaś, kierownik budowy. Istniało zagrożenie, że mur podczas demontażu i transportu ulegnie zniszczeniu, do czego na szczęście nie doszło. Mur w kilku częściach udało nam się  przewieźć na Wydział Prawa – dodaje Kornaś.

Mur stanął na Wydziale Prawa i Administracji UMK. Władze wydziału planują jego zabezpieczenie i naprawę.

Money.pl

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych