08 - 05 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 250 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik
Today50
Yesterday793
This week1470
This month6406
Total2033185

Visitor Info

  • IP: 18.223.21.5
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

4
Online

środa, 08 maj 2024 02:23
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

1 września 2011

W 34 tygodniu przy budowie nowej przeprawy pracowały 333 osoby. Na lewym brzegu Wisły otwarto najnowocześniejszą mobilną wytwórnie betonu, który rozwożony jest na miejsce budowy poszczególnych obiektów inżynierskich przez 9 betonowozów.

Do wybudowania nowego mostu zostanie zużytych ponad 65 tys. m3 betonu. W 34 tygodniu prac materiał ten wykorzystywano m.in. na placu Daszyńskiego, gdzie rozpoczęto  betonowanie części płyty dennej podziemnego tunelu. Nieopodal tunelu zbrojono i betonowano ławę fundamentową podpory P3 estakady Żółkiewskiego. Dużą ilość betonu wykorzystano też podczas prac na lewobrzeżnych estakadach, gdzie betonowano ławy fundamentowe poszczególnych podpór, zbrojono ich fundamenty i filary i wykonywano prace szalunkowe. W sumie w 34 tygodniu zużyto 920 m3 betonu konstrukcyjnego i 72 m3 niekonstrukcyjnego.

Prace przy prawobrzeżnych estakadach skupiały się na odwadnianiu wykopów. Do tego zadania użyto specjalistycznych maszyn zwanych igłofiltrami, które wypompowują wodę bezpośrednio z gruntu. W sąsiedztwie prawobrzeżnych podpór, gdzie przygotowywany jest plac do scalania stalowych elementów estakad, wycięto kolejną partię drzew na rowie melioracyjnym. Z placu wywieziono też warstwę humusu, którą następnie zhałdowano. Teren wyrównano piaskiem i zagęszono.

Oprócz prac naziemnych prowadzono także prace związane z przebudową infrastruktury podziemnej. Wzdłuż Szosy Lubickiej i ul. Żółkiewskiego układano wodociąg oraz wykonywano próby ciśnieniowe na gazociągu. Przy podporze P2 estakady Żółkiewskiego utonięto kolizję z przewodami.

Na środku rzeki zagłębiano kolejne tymczasowe ścianki szczelne mające ochraniać stalową konstrukcję wyspy oraz ścianki okalające izbicę. Dodatkowo wbite w dno ścianki zabezpieczano workami z piaskiem tzw. „big bag”.

Po wypompowaniu wody ze środka stalowej konstrukcji i zasypaniu jej piaskiem rozpocznie się wbijanie 395 sztuk pali pod środkową podporę mostu.

Money.pl

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych