23 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 247 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik
Today26
Yesterday1382
This week26
This month14388
Total2284302

Visitor Info

  • IP: 3.144.99.39
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

2
Online

poniedziałek, 23 grudzień 2024 01:33
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziś (29.09.11) w obecności Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg podpisał porozumienie z przedstawicielami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy dotyczące badania fauny i środowiska geograficznego w dolinie Dolnej Wisły.

Jest to wzorcowo przygotowana inwestycja. Jedyna w regionie, a może i w kraju z taką obsługą naukową. Życzyłbym sobie, aby współpraca z innymi gminami, które realizują inwestycje drogowe, układała się na takim poziomie jak z MZD w Toruniu -powiedział podczas dzisiejszego spotkania Włodzimierz Ciepły, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska.

Badania będą prowadzone równolegle z pracami budowlanymi. Ich zakończenie planuje się na koniec września 2014 roku. -Pozwoli to na uzyskanie unikalnych wyników i obserwacji dotyczących wpływu realizacji dużej inwestycji liniowej na obszary Natura 2000 w Dolinie Dolnej Wisły-powiedział Wiesław Tomaszewski, koordynator projektu.

Toruńscy naukowcy pod kierunkiem  prof. Andrzeja Przystalskiego zajmą się badaniem zmian wybranych gatunków fauny. -Celem projektu jest zbadanie skali i przestrzennego zasięgu zmian fauny kręgowców doliny Wisły w strefie objętej pracami budowlanymi mostu drogowego w Toruniu. Monitoring połączony z inwentaryzacją obejmie wszystkie gatunki fauny, ze szczególnym uwzględnieniem gatunków wspólnotowych, jakie w obszarze oddziaływania projektowanej inwestycji osiągają sukces rozrodczy, zimują oraz pojawiają się różną regularnością podczas wędrówek-mówił na temat toruńskiego projektu  prof. Andrzej Przystalski.

Z kolei bydgoscy naukowcy zajmą się oceną zmian wybranych elementów środowiska geograficzno-przyrodniczego doliny Wisły. Zespół będzie pracował pod kierownictwem prof. Zygmunta Babińskiego. -Projekt realizowany przez mój zespół dotyczy badań zmian stosunków wodnych w obrębie dna i brzegów rzeki Wisły. Celem opracowania jest scharakteryzowanie stosunków hydrograficznych i hydrologicznych Wisły i obszaru znajdującego się w sąsiedztwie  inwestycji, wraz z warunkami hydromorfologicznymi koryta rzeki. Realizując ten  projekt chcemy określić skutki, jakie budowa mostu wywrze na wody podziemne i powierzchniowe ze szczególnym uwzględnieniem oddziaływania filarów mostu na zjawiska hydrologiczne Wisły i procesy korytowe rzeki- wyjaśniał  prof. Zygmunt Babiński.

Money.pl

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych