22 - 12 - 2024
Postaw Mi Kawe

Jeżeli podoba Ci się strona i chcesz wspomóc projekt!

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Main menu
Informator
Gdzie spędzić czas
Turystyka
Informacje Toruń
Z historii Torunia
Przedstawiciele Torunia
Online

Odwiedza nas 400 gości oraz 0 użytkowników.

Archiwum
Wybory do Sejmu 2015
Wybory 2014
Przełącznik języka
Licznik
Today755
Yesterday1149
This week4642
This month13735
Total2283649

Visitor Info

  • IP: 18.119.116.125
  • Browser: Unknown
  • Browser Version:
  • Operating System: Unknown

Who Is Online

2
Online

niedziela, 22 grudzień 2024 04:23
Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Muzeum Etnograficzne im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu zostało założone w 1959 roku. W parku etnograficznym w centrum Torunia, odwiedzanym przez ponad 150 tysięcy turystów rocznie, znajduje się kilkadziesiąt obiektów budownictwa wiejskiego: chałupy, młyn wodny, kuźnia, wiatrak, zabudowania gospodarcze, piece, spichlerze, kapliczki, cmentarz – lapidarium, straż pożarna, Muzeum Rybołówstwa.

Muzeum założyła badaczka i propagatorka sztuki ludowej, profesor UMK - Maria Znamierowska-Prufferowa.

Wszystkie eksponaty zostały przeniesione z polskich wsi północnej Polski. Obok zachowany arsenał artyleryjski z 1824 roku. W roku 2004 i 2005 doszło do niewielkich pożarów muzeum, w wyniku których zniszczone i spalone zostały dwie chałupy.

Teren muzeum jest miejscem kilku imprez - Święta Piernika, Międzynarodowych Spotkań Kapel Ludowych oraz Festiwalu Folkloru Miejskiego. Dziewiętnastowieczna chata z Kaszub mieści znaną staropolską karczmę "U Damroki", z plenerowym placem zabaw dla dzieci.

Muzeum posiada oddział - Zagrodę Rybacko-Rolniczą na Kaszczorku, gdzie znajdują się drewniane chaty z XVIII wieku, kryte strzechą oraz obiekty rybackie - wiata rybacka, szopa na sprzęt rybacki i budy – sezonowe mieszkania rybaków. Ekspozycję uzupełnia sprzęt pływający: tratwy flisacze, barki koszarki oraz promy.

Całość znajduje się na powierzchni ok. 8 ha. Pod koniec lat 90. dokończył żywota osadzony tu na prawym brzegu Drwęcy ostatni polski bocznokołowiec - statek parowy "Kiliński"

W skład muzeum wchodzi takze skansen etnograficzny przy Starym Mieście, przepiękny skansen położony w samym centrum miasta, w okolicy Placu Teatralnego. (jedyny w kraju skansen w centrum miasta).

 Chlubą muzeum jest jedna z najnowocześniejszych stałych ekspozycji etnograficznych w Polsce - "Tajemnice codzienności. Kultura ludowa i jej pogranicza od Kujaw do Bałtyku 1850-1950)".

Pokazuje codzienne życie ludzi ze wsi i małych miast Kujaw, ziemi chełmińskiej, Kaszub, Borów Tucholskich, Kociewia, Pałuk, ziemi dobrzyńskiej i Krajny.

Tradycyjny kiermasz wielkanocny odbywa się w corocznie w niedzielę przed Świętami Wielkanocnymi w toruńskim Muzeum Etnograficznym przy Wałach gen. Sikorskiego.

W  Muzeum Etnograficznym w Toruniu odbędzie się tradycyjny kiermasz rękodzieła i sztuki ludowej, na którym będzie można kupić wszystko, co wiąże się ze świętami Wielkiejnocy.

Kiermasz odbędzie się w godz. 10-15.

Bilet normalny - 5 zł, ulgowy - 3 zł.

Muzeum Etnograficzne im. M. Znamierowskiej-Prüfferowej
Wały Generała Władysława Sikorskiego 19
87-100 Toruń
tel. 56 622 80 91

tel. 56 622 89 43

www.etnomuzeum.pl 

Źródło / autor opisu: www.etnomuzeum.pl
Money.pl

Konsola diagnostyczna Joomla!

Sesja

Informacje o wydajności

Użycie pamięci

Zapytania do bazy danych